środa, 23 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Sztuka Malarstwo - Grafika L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995 (foto+wideo)

L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995 (foto+wideo)

17czerwca_048Łódź jest kulturalną pustynią. Tą łatkę przyszyto naszemu miastu wiele lat temu. Całkowicie niezrozumiale. Dziś dzieje się bardzo dużo, a jak pokazuje wystawa w Galerii Manhattan i przed dwudziestu laty było podobnie.

Wystawa L-UND. Łódzka Scena Podziemna w Galerii Manhattan prezentuje dokumentację dorobku różnorakich, niezależnych działań artystycznych organizowanych w Łodzi od 1985 do 1995 roku. Część z nich, jak chociażby kultowy Wunder Wave kontynuowane są do dnia dzisiejszego. Podobnie z twórcami - Wiktor Skok, Egon Fietke, Marcin Pryt, Marcelo Zammenhoff. to tylko kilka nazwisk twórców, a także często animatorów kultury ważnych dla naszego miasta i tworzących do dzisiaj.

L-UND po raz pierwszy próbuje całościowo przybliżyć Łódzką Scenę Podziemia. Na wystawę składają się plakaty, fotografie, szablony, naszywki, nawet t-shirty, przy którym wielu "łezka zakręci się w oku". Wiele z eksponatów nawiązuje do streetartu, tudzież rebelii, nurtów anarchistycznych.  Można powiedzieć, iż to wspomnienie o dawnym polskim punku, który dziś już musi, z racji wieku z lekka przystopować. Chociaż niekoniecznie.

Wiadomo, iż współczesność trudno opisać. Nadal jest płynna i często zagadkowa. Jednakże nawet jeśli w Galerii Manhattan zaprezentowano wycinek z najnowszej, powstającej historii, to dobra historia. Dla kultury Łodzi. Ciekawostka artystyczna, także ze względu na wartość animacyjną. Pewnego rodzaju wskazówka co robić dziś.

L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995

Najprościej powiedzieć - nie można tej ekspozycji nie zobaczyć - macie taką szansę do 17 lipca br. Koniecznie przejdźcie się na Wigury 15. Patronem wystawy jest Plaster Łódzki. Towarzyszy 3. Festiwalowi Sztuki i Dokumentacja.

Zobacz także:

- Zobacz relacje z Wunder Wave (foto)

- 3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja - dzień drugi (foto+wideo)

- 3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja - dzień pierwszy (foto+wideo)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież