środa, 23 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Miasto Aktualności Kultura Japonii w Ogrodzie Botanicznym (foto)

Kultura Japonii w Ogrodzie Botanicznym (foto)

japonkiOd 24 do 26 lutego 2012 roku w łódzkim Ogrodzie Botanicznym odbywały się kolejne obchody Dni Kultury Japońskiej. W tym czasie można było przyjrzeć się bliżej zwyczajom Japonii, posiedzieć i podziwiać ogród w japońskim stylu, obejrzeć przedmioty charakterystyczne dla tego regionu, posłuchać wykładów na tematy związane z historią, kulturą i zabytkami kraju kwitnącej wiśni, a także porozmawiać z ludźmi, dla których Japonia jest prawdziwą pasją.

Ewa Filipiak z Ogrodu Botanicznego przygotowała ogród w stylu japońskim. Rośliny w zamknięciu nie mogą być dłużej, niż tydzień, stąd na przygotowanie wszystkiego nie było dużo czasu. W Japonii ogrody mają inny charakter, niż na przykład te w Polsce. W japońskich ogrodach spaceruje się wyznaczonymi ścieżkami lub się je podziwia, siedząc na werandzie, bądź patrząc przez okno. Ogród podziwia się siedząc, bo wtedy wygląda on zupełnie inaczej, niż gdy patrzy się nań z góry – wtedy wydaje się on być płaski. Kwiaty w Japonii mają określone miejsce w kulturze. Okres kwitnienia kwiatu wiśni jest świętem. To coś podobnego, jak w Polsce majówka – ludzie siedzą pod drzewami, wspólnie jedzą, spędzają razem czas, piszą wiersze, nawet przez całą noc. Czas, kiedy owy kwiat kwitnie nie trwa zbyt długo. Tak, jak w Polsce mamy dane o przewidywanej pogodzie, tak w Japonii pojawia się informacja, gdzie w danym momencie kwiaty rozkwitają i w jakim kierunku rozkwit roślin dalej zmierza. Kamelia i wiśnia w Japonii to oznaki wiosny.

Korzenie obchodów dni kultury japońskiej w Łodzi zawierają w sobie wątek romantyczny.  Masakatsu Yoshida w latach 80-tych przybył do Polski na studia doktoranckie – w Japonii studiował kultury słowiańskie. Tutaj w Łodzi poznał swoją przyszłą żonę,  Barbarę, która wówczas studiowała na ASP na wydziale tkaniny i była żywo zainteresowana kulturą i sztuką Japonii. Wzajemna fascynacja zaczęła wykraczać poza kręgi wyłącznie etniczne i dała początek małżeństwu, który trwa do dzisiaj. Państwo Yoshida od 30 lat promują japońską kulturę w Łodzi i tegoroczne obchody są już stałym elementem życia kulturalnego w naszym mieście.

Kultura Japonii w Ogrodzie Botanicznym

Zarówno Polacy, jak i Japończycy cenią sobie tradycję i są gościnni, rodzinni. Pomimo innej kultury żywieniowej obu narodów,  według Masakatsu tradycyjny polski bigos  świetnie komponuje się z ryżem. Jednak jest także sporo innych różnic. Zapytany o to, co na pierwszy rzut oka jest w Polsce zupełnie odmiennego, niż w Japonii, Pan Yoshida odpowiedział, że Japończycy także się całują i przytulają, ale nigdy nie robią tego publicznie na ulicy. Trudno mu było przyzwyczaić się, ponieważ w polskim zeszycie strona pierwsza, jest stroną ostatnią w Japonii. Tam pisze się z góry do dołu i od końca (polskiego) zeszytu, a nie od lewej strony do prawej, zatem wszystko zupełnie odwrotnie. Zabawne sytuacje spotykają  Masakatsu na każdym kroku. Kiedy odbiera list polecony na poczcie, proszony jest o czytelny podpis. Tyle, że czytelny podpis Masakatsu oznacza dla Polaków coś zupełnie innego :).

W kraju kwitnącej wiśni łazienka to miejsce odpoczynku. Cała rodzina kąpie się po kolei w tej samej wodzie w wannie, zatem przed kąpielą należy całe ciało dokładnie umyć. Woda ma przez cały czas odpowiednią temperaturę, jest podgrzewana. W takiej kąpieli, która trwa około 10 minut, najważniejszy jest relaks.  - W Japonii przed wejściem do każdego domu zdejmuje się buty. W tradycji japońskiej śpi się na materacu na podłodze i jest to najczystsze miejsce w domu  – opowiada Yoshida.   

- W Łodzi można zapisać się na niedrogi kurs języka japońskiego, który jest organizowany na Politechnice Łódzkiej. To koszt około 400 zł dla uczniów – mówi 16-letnia Agnieszka, która kulturą Japonii jest zafascynowana. Zafascynowany z pewnością tą kulturą jest każdy, kto uczestniczył w tegorocznych obchodach. Nawet, jeśli nie był przed przyjściem, z pewnością po wyjściu tak się stało.

Zobacz także:

- Kultura Japonii w Ogrodzie Botanicznym (foto)

- Dni Japońskie w Łodzi (foto)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież