czwartek, 22 marca 2018

Ostatnia aktualizacja:10:36:22 AM GMT

Lokalizacja: Miasto Aktualności 13 nowych zabytków w Łodzi (foto)

13 nowych zabytków w Łodzi (foto)

13_NOWYCH_ZABYTKOW_cMENTARZW gminnej ewidencji zabytków znajduje się ponad 2200 obiektów. Niedawno na listę trafiło 13 kolejnych nieruchomości. 

Do ewidencji zostały wpisane XIX-wieczny cmentarz, część dawnej fabryki Kindermana seniora, dawna szkoła carska i kamienice mieszkalne. Wpisanie wszystkich tych budynków do ewidencji to, z jednej strony ich ochrona. Właściciele są teraz zobowiązani do uzgadniania z miejskimi służbami konserwatorskimi pozwoleń budowlanych.

Z drugiej strony dla ich właścicieli to udogodnienia i możliwość zdobycia pieniędzy na remonty. Po nowelizacji ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, o dotacje będą mogli występować nie tylko właściciele zabytków rejestrowych, jak dotychczas, ale także tych znajdujących się w ewidencji. Te wpisy dają też możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Chyba najciekawszym, a z pewnością najbardziej tajemniczym zabytkiem, jest nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski obok skrzyżowania ul. Augustów i Rokicińskiej. Schowany między sklepami, hurtowniami i warsztatami dzisiaj wygląda jak zwykły skwer. Znajdują się tam nadal ślady nekropolii – nagrobki między drzewami. Cmentarz powstał w latach 60. XIX wieku na terenie dawnej wsi Widzew. Najprawdopodobniej gdzieś w pobliżu znajdowała się ewangelicko-augsburska parafia. Cmentarz jest terenem dostępnym, można się do niego dostać od strony ul. Augustów przejściem pomiędzy budynkami.

Główny gmach fabryki przy ul. Struga 63, czyli dawnych zakładów Franciszka Kindermana wpisany jest do rejestru zabytków. Na jej terenie zakładów znajdują się jednak inne obiekty, które warto objąć ochroną. Do ewidencji wpisano budynek warsztatu w głębi posesji oraz kotłownię z kominem. Jak wiadomo, w czasach, najintensywniejszego rozwoju przemysłowej Łodzi górowały nad nią setki kominów. Współczesności doczekał ułamek z nich i dlatego wpisano do ewidencji każdy, który się zachował, aby objąć je ochroną.

Do ewidencji trafił także gmach dawnej szkoły carskiej przy ul. Przybyszewskiego 253. Ceglany budynek został wzniesiony w 1912 roku. Znajduje się na niej napis НАЧАЛЬНОЕ УЧИНИ, czyli szkoła podstawowa (nauczanie początkowe). W czasie, kiedy powstała, była to jedna z nielicznych szkół na terenie wsi Zarzew. Dzisiaj szkoły już tam nie ma, znajdują się tam mieszkania i warsztat. Budynek ten wpisno do ewidencji na wniosek mieszkańca, który zwrócił uwagę na jego ciekawą historię.

Pozostałe budynki to kamienice mieszkalne, które z uwagi – przede wszystkim – na ciekawy detal objęto ochroną.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież