środa, 23 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Literatura Zapowiedzi literackie Spotkanie z Violettą Wiernikowską w Poleskim Ośrodku Sztuki

Spotkanie z Violettą Wiernikowską w Poleskim Ośrodku Sztuki

prawoslawniwlodziW piątek, 17 marca o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie z Violettą Wiernicką i promocja książki Prawosławni w Łodzi. Prowadzenie: Przemysław Waingertner. O niepowtarzalną atmosferę spotkania zadba Chór Katedralnej Parafii  Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi pod batutą Adama Tomaszewskiego. Wstęp wolny.

Prawosławni w Łodzi - Książka przybliża czytelnikowi historię prawosławnych mieszkańców Łodzi, którzy reprezentowali różne grupy zawodowe i społeczne. Urzędnicy, wojskowi, nauczyciele ukazani zostali przez pryzmat codziennego życia – rodzinnych problemów, zawodowych dylematów, radości i trosk. Na losy prawosławnych łodzian składają się ich życiowe doświadczenia, relacje z członkami innych wyznań, działalność charytatywna. Ważną rolę w ich życiu odgrywała religia, będąca czynnikiem integrującym. Wspólnota, jaką tworzyli w mieście, skupiona była wokół cerkwi, która stanowiła centrum działalności parafii.

Autorka przedstawiła  łódzkie prawosławne rodziny na przestrzeni wielu lat, a nawet i wieków. Ukazała rosyjskojęzyczną społeczność, która odgrywała znaczącą rolę w wielonarodowym mieście. Ich pozycją zachwiały wydarzenia na skalę międzynarodową – I wojna światowa, rewolucja bolszewicka – które spowodowały, że z uprzywilejowanej mniejszości stali się zwykłymi obywatelami. W tej sytuacji konieczna stała się zmiana dotychczasowego stylu życia i dostosowanie do nowych warunków w niepodległej Polsce. Również II wojna światowa oraz okres PRL-u odcisnęły piętno na losach tej grupy. Dramatyczne dzieje tej społeczności ukazane zostały na tle burzliwej historii Rosji, Polski i całej Europy.

Violetta Wiernicka - dr nauk humanistycznych, również autorka książki Rosjanie w Polsce. Czas zaborów. 1795-1915, za książkę Prawosławni w Łodzi była nominowana do nagrody Złoty Ekslibris. Publikowała m.in. w Polityce, Newsweeku, Focusie Historia, Gazecie Wyborczej. Śpiewa w chórze prawosławnym Katedry p.w.św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież