Piątek, 23 marca 2018

Ostatnia aktualizacja:10:36:22 AM GMT

Lokalizacja: Wydarzenia Szczegóły - Beksiński Nieznany

EMAIL Drukuj

Wydarzenia

Zdarzenie 

Tytuł:
Beksiński Nieznany
Kiedy:
12.10.2017 - 12.10.2017 10.00
Gdzie:
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ - Łódź
Kategoria:
Wystawa

Opis

Wystawa "Beksiński nieznany" w ŁODZI Od 12.X Do 04.XI
Ponad 100 prac.
Fotagrafia, Fotomontaż, Grafika Komputerowa, Filmy z prywatnych archiwów artysty, mapping, obrazy w wirtualnej rzeczywistości.
Miejsce: Wydział Ekonomiczno-socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
Ul. Rewolucji 1905 r 41/43 Sala C-140
Godziny Od 10.00 do 18.00 Codziennie
Bilety: 10 zł Normalny
8 zł Ulgowy (studenci, emeryci, dzieci, renciści, muzealnicy)
10 zł VR

Wystawa „Beksiński nieznany”

          Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – będzie można obejrzeć podczas Łódzkiej wystawy artysty w dniach od 12 października do 4 listopada. Wystawa odbędzie się na wydziale ekonomiczno-socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

Beksiński jakiego nie znamy

     Więkoszść osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentale przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy są wykłady opisujące w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty.

 

Ogólnopolskie tournée wystawy

Planowane terminy kolejnych wystaw z cykli “Beksiński nieznany” to:

Łódź Uniwersytet Łódzki (Wydział ekonomiczno-socjologiczny) Od 12-października Do-4-listopada

Wrocław Biblioteka Uniwersytecka Od 10-listopada do 10-grudnia

Gdańsk Teatr Szekspirowski Od 3-go stycznia DO 4-go lutego

Poznań Stary Browar Słodownia Od 23-marca Do 30-kwietnia

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW. Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizoatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim nieznanym” wszędzie, gdzie ma się pojawić.

            O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń/pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Bekisńskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

******

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Miejsce

Miejsce:
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Ulica:
Rewolucji 1905r 41
Miasto:
Łódź