Czwartek, 22 marca 2018

Ostatnia aktualizacja:10:36:22 AM GMT

Lokalizacja: Wydarzenia Szczegóły - Noc pod spadającymi gwiazdami w Parku Źródliska

EMAIL Drukuj

Wydarzenia

Zdarzenie 

Tytuł:
Noc pod spadającymi gwiazdami w Parku Źródliska
Kiedy:
12.08.2017 - 12.08.2017 19.30
Gdzie:
Park Źródliska - Łódź
Kategoria:
Spotkanie

Opis

Noc pod spadającymi gwiazdami w Parku Źródliska!

(Noc z 12 na 13 sierpnia, start: godz. 19:30)

Co łączy energię elektryczną, komety i gwiazdy z… łódzkim Parkiem Źródliska? Noc pod spadającymi gwiazdami, którą spędzimy wspólnie z astronomami Planetarium EC1! W opowieść wpleciemy wątki związane z powstającym właśnie Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie wiodącą część ekspozycji poświęcono właśnie przetwarzaniu energii. Udowodnimy też, że wiedza nie szkodzi romantyzmowi i że przelatujące na nieboskłonie Perseidy tworzą niezwykły nastrój. Co dla Was zaplanowaliśmy?

Start: 19:30

Finał: 1:30

Miejsce: Teren wokół Tubajki w Parku Źródliska I

Organizatorzy: Planetarium EC1 Łódź Miasto Kultury, Tubajka

19:30

  • Powitanie gości, Czytanie w Tubajce” – „Dzieci Pana Astronoma”, konkursy dla najmłodszych

21:00

  • Seans plenerowy „Muminki w pogoni za kometą” (2010, reż. Maria Lindberg, muzyka: Björk, Andrzej Rokicki)

„Rodzina Muminków mieszka w pięknej dolinie, wśród dużych zielonych drzew, w niebieskim domku zbudowanym przez Tatusia. Muminek i Ryjek każdą wolną chwilę poświęcają na eksploracje i wakacyjne zabawy. Pewnego dnia pogodny nastrój zakłóca pojawienie się filozofa Piżmowca zwiastującego koniec świata. Muminek i Ryjek namówieni przez Mamę Muminka decydują się na wyprawę do Obserwatorium, aby przekonać się, jak naprawdę wyglądają gwiazdy i wszechświat i czy światu grozi zagłada…”

22:00

  • Gra miejska „W pogoni za kometą!”

22:00 – 1:00

Obserwacja nieba pod kierunkiem pracowników merytorycznych Planetarium, którzy będą udzielać wskazówek, informacji i odpowiadać na ewentualne pytania.

1:00 -1:30

Zakończenie, pożegnanie uczestników

W przerwach pomiędzy każdym wystąpieniem będą zadawane pytania dotyczące kosmosu, poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone.

Gdzie, jak i o której godzinie najlepiej obserwować niebo tej nocy?

Najlepiej wybrać się z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, najlepiej wybrać się w te rejony, gdzie zanieczyszczenie światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory.

Najlepiej zaopatrzyć się w leżak, karimatę, ew. gruby koc i śpiwór, bowiem te obserwacje zdecydowanie najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej. Warto też pamiętać o ciepłej odzieży. Po chwili nasze oczy przyzwyczają się do ciemności i zaczniemy dostrzegać coraz więcej gwiazd. Wtedy będziemy mogli odnaleźć radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory. W wypadku Perseidów znajdziemy go nad północno-wschodnim horyzontem, jak nazwa wskazuje – w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów będą w drugiej połowie nocy, a więc już 13 sierpnia.

Na czym polega zjawisko meteorów?

Mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym nazywamy meteoroidami. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej – z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama, ale z obserwacji radiowych wiemy, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze: szacuje się, że łącznie nawet do stu tysięcy kg na dobę. Z reguły można dostrzec kilka meteorów na godzinę, z wyjątkiem momentów aktywności poszczególnych rojów, takich jak Perseidy, kiedy zjawisko ma większe nasilenie.

-- dr Tomasz Banyś, Planetarium EC1 Łódź

Miejsce

Miejsce:
Park Źródliska
Miasto:
Łódź